ostatnia aktualizacja: luty 2020
ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej, ze względu na posiadane ilości substancji niebezpiecznych, jakimi są wytwarzane gazy - wielkopiecowy i konwertorowy - zaliczony został do Zakładów o Dużym Ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. W związku z tym, Zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania poważnym awariom. AMP Oddział w Dąbrowie Górniczej dokonał Zgłoszenia oraz przekazał Program Zapobiegania Poważnym Awariom Przemysłowym do WIOŚ w Katowicach oraz KW PSP w Katowicach.
Na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej identyfikuje substancje niebezpieczne w swoim obszarze i przekazuje do Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zgłoszenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany.
Ze względu na prognozowaną strefę zagrożenia, która mieści się w granicach obszaru ogrodzonego i kontrolowanego przez ochronę ppoż., Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odstąpiła od konieczności sporządzenia Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego. Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy uznany jest jako plan obowiązujący wszystkie firmy w lokalizacji nadzorowanej przez ArcelorMittal Poland.
Zakład posiada opracowany i zatwierdzony przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Raport o Bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy. ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej opracował system zarządzania bezpieczeństwem procesowym zgodny z wytycznymi Ustawy Prawo ochrony środowiska, jako element ogólnego systemu zarządzania firmą w celu niedopuszczenia do powstania poważnej awarii przemysłowej. W przypadku istotnych zmian w ruchu zakładu wprowadzono do stosowania system identyfikowania potencjalnych awarii, które podlegają systematycznej analizie.
Monitoring oddziału realizowany jest poprzez:
Sposób postępowania w sytuacjach wystąpienia awarii przemysłowej zawarty jest w Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym oraz w aktach normatywnych, procedurach i instrukcjach, których znajomość obowiązuje wszystkich pracowników firmy i firm pracujących na rzecz oddziału.
ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej przeanalizował scenariusze ewentualnych awarii, dla wytypowanych reprezentatywnych miejsc w obszarach Zakładów produkcyjnych, pod kątem zdarzeń z gazem wielkopiecowym oraz gazem konwertorowym, kwalifikującymi Oddział jako tzw. Zakład Dużego Ryzyka. Scenariusze ewentualnych awarii polegające na rozszczelnieniu instalacji zostały obliczone we współpracy ze specjalistyczną firmą, a hipotetyczne zdarzenia dotyczyły rozprzestrzeniania chmury toksycznej, promieniowania cieplnego oraz fali nadciśnienia dla reprezentatywnych zdarzeń awaryjnych. Obliczenia te potwierdziły, że strefa zagrożenia w przypadku ewentualnej awarii nie wydostanie się poza obszar Oddziału.
W przypadku wystąpienia awarii przemysłowej działania ratownicze prowadzone są siłami i środkami:
Lokalny zespół zarządzania kryzysowego, w zależności od rozwoju sytuacji kryzysowych, uruchamia proces zarządzania kryzysowego zgodnie z właściwymi standardami operacyjnymi korporacji. W przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, bądź awarii noszących znamiona tzw. poważnej awarii przemysłowej, Kierujący Zakładem Dużego Ryzyka informuje Śląską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Jednostki organizacyjne systemu oświaty i pomocy społecznej, zakłady opieki zdrowotnej oraz inne podmioty i instytucje służące społeczeństwu, posiadają procedury i tryby postępowania na wypadek zagrożenia zewnętrznego, sporządzane i nadzorowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Dąbrowa Górnicza. Ludność znajdująca się w obszarze potencjalnego zagrożenia zobowiązana jest do wykonywania poleceń straży miejskiej, straży pożarnej, policji i innych instytucji podległych Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie akcji ratowniczej.
Substancja niebezpieczna | Środki pierwszej pomocy | Rodzaj zagrożenia wg rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (we) nr 1272/2008 |
Substancje kwalifikujące do Zakładu Dużego Ryzyka | ||
Gaz wielkopiecowy | Opis środków pierwszej pomocy Kontakt z oczami nie zanotowano szczególnych środków pierwszej pomocy. Kontakt przez przewód pokarmowy: nie dotyczy z uwagi na postać preparatu.
Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia Może wywoływać zawroty głowy, ból głowy, utratę przytomności, śpiączkę.
Wskazania dotyczące natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym W przypadku kłopotów z oddychaniem, zastosować sztuczne oddychanie lub podać tlen. | H220,H280,H331,H360,H372 |
Gaz konwertorowy | Opis środków pierwszej pomocy. Zapewnić dopływ świeżego powietrza, ciepło i odpoczynek, najlepiej w wygodnej pozycji siedzącej. Położyć nieprzytomnego w pozycji bocznej ustalonej i upewnić się, że oddycha. W przypadku trudności z oddychaniem odpowiednio przeszkolony personel może udzielić pomocy, podając czysty tlen. Nie stosować reanimacji metodą usta-usta. Zapewnić opiekę lekarską.
Może wywoływać zawroty głowy, ból głowy, utratę przytomności, śpiączkę. Wysoki poziom narażenia może spowodować uduszenie z powodu braku tlenu. W przypadku kłopotów z oddychaniem zastosować sztuczne oddychanie lub podać tlen.
| H220, H280, H331, H360, H372 |
|
|
|
Substancje kwalifikujące do Zakładu Zwiększonego Ryzyka | ||
Tlen | Opis środków pierwszej pomocy Wdychanie: Przenieść ofiarę do nieskażonego obszaru. Kontakt ze skórą: Nie spodziewane są żadne szkodliwe efekty działania tego produktu. Kontakt z oczami: Nie spodziewane są żadne szkodliwe efekty działania tego produktu.. Spożycie: Spożycie nie jest uważane za potencjalną drogę narażenia
Wskazania dotyczące natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym Brak danych | H270, H280, |
Gaz koksowniczy | Opis środków pierwszej pomocy Kontakt przez drogi oddechowe: W przypadku wystąpienia objawów zatrucia zapewnić dostęp świeżego powietrza, natychmiast zapewnić poszkodowanemu pomoc lekarską. Wcześniej o ile możliwe podawać tlen, nie podawać mleka. Postępować jak przy zaczadzeniu. Chronić poszkodowanego przed wychłodzeniem. Kontakt ze skórą: nie dotyczy Kontakt z oczami: nie dotyczy. Kontakt przez przewód pokarmowy: nie dotyczy. Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia Objawy zatrucia tlenkiem węgla, przymglenie świadomości, zawroty i bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności. W konsekwencji utrata przytomności. Wskazania dotyczące natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym Natychmiast wynieść ze strefy zagrożenia z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa, podać tlen, jeśli to możliwe.
| H220,H280,H331,H350, |
Substancje raportowane, nieobjęte Dyrektywą Seveso III | ||
Magnez (stosowany w postaci Mg95L) | Opis środków pierwszej pomocy
Informacje ogólne: zanieczyszczoną odzież zdjąć i wyprać przed ponownym użyciem. Po przedostaniu się do dróg oddechowych: zapewnić dostęp świeżego powietrza. W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów należy zgłosić się do lekarza. Kontakt z oczami: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać. Po połknięciu: natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Przepłukać usta wodą i podać dużą ilość wody do picia. Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia Nie są znane. Wskazania dotyczące natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym Leczenie objawowe
| H228, H261, H252, H319 |
Pył węglowy | Opis środków pierwszej pomocy Kontakt z oczami: suchy produkt zawiera ostre drobiny mogące podrażnić oko w przypadku zaprószenia. Przemyć oko dużą ilością czystej wody, przy szeroko odciągniętej powiece. W przypadku pozostania w oku drobnych cząstek założyć jałowy opatrunek i zapewnić pomoc lekarską. Kontakt ze skórą: Nie powoduje podrażnień. W przypadku zanieczyszczenia skaleczonej skóry umyć dobrze wodą z mydłem, zdezynfekować, założyć jałowy opatrunek. W przypadkach szczególnych zapewnić konsultację lekarską. Kontakt przez przewód pokarmowy: brak ryzyka, nie powoduje dolegliwości. Możliwość pomyłkowego spożycia mało prawdopodobna. Kontakt przez drogi oddechowe: pył węglowy wdychany do płuc może powodować podrażnienie. Wyprowadzić poszkodowanego z zapylonej strefy i zapewnić świeże powietrze.
Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia Długotrwałe narażenie na działanie pyłu węglowego może powodować wystąpienie choroby zawodowej - pylicy.
Wskazania dotyczące natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym Nie dotyczy | H252 |